Rejestracja firmy za granicą.

Czy rejestrowanie firmy za granicą ma sens?

Rejestracja firmy za granicą.

Coraz częściej można spotkać się z opiniami o tym, że rejestrowanie firmy poza granicami kraju daje wymierne korzyści i jest bardzo opłacalne dla wszystkich osób. Takie działanie nie zawsze jednak sprawdza się w swojej roli i nie zawsze przekłada się na korzyści wynikające z niego. W wielu przypadkach generuje ono bowiem dodatkowe kłopoty. Przyjrzyjmy się zatem popularnym kierunkom rejestrowania firm i kłopotom, jakie mogą być przez takie działanie spowodowane.

Po co w ogóle rejestrować firmę poza granicami kraju?

Dla początkujących przedsiębiorców jest to sposób na ucieknięcie przed koniecznością opłacania składek na ZUS. W Wielkiej Brytanii czy Czechach składki są bowiem zdecydowanie niższe. W przypadku niskich dochodów niższy jest również sam podatek dochodowy. Przeniesienie swojego przedsiębiorstwa poza granice kraju generuje zatem całkiem sporo korzyści finansowych i pozwala naprawdę wiele zaoszczędzić na takim działaniu. W skali roku korzyści wynikające z przeniesienia się poza granice Polski mogą być naprawdę wysokie. W dodatku istnieją przedsiębiorstwa, które pomagają w przeniesieniu firmy i zarejestrowaniu jej poza granicami kraju. W taki sposób można bardzo łatwo zarejestrować przedsiębiorstwo poza granicami kraju.

Problemy, które mogą wynikać z posiadania firmy poza granicami kraju

ZUS dokładnie monitoruje wszystkie firmy działające na rynku. Tyczy się to w szczególności tych zarejestrowanych poza granicami kraju. Jeżeli uzna, że zostały one zarejestrowane w danym miejscu tylko po to, aby uniknąć opłacania składek ZUS to zwyczajnie nalicza je za zaległy okres wraz z odsetkami. W ten sposób osoby prowadzące takie firmy mogą otrzymać naprawdę wysoki rachunek do spłaty. Działanie polegające na rejestrowaniu firm w takich miejscach może nie być w rezultacie tak opłacalne jak mogłoby się wydawać na początku. Konieczne jest bowiem odpowiednie przygotowanie się na możliwe opłaty dodatkowe i poniesienie ich. Te natomiast potrafią być bardzo wysokie.

Przy analizowaniu firm ZUS bierze pod uwagę to czy usługi faktycznie świadczone są z kraju, w którym zarejestrowana jest firma. W przypadku większości osób, które decydują się na zarejestrowanie przedsiębiorstwa poza granicami kraju jednak jest to działalność zupełnie fikcyjna. Część z tych osób nigdy nie była nawet w miejscu zarejestrowania swojej firmy.

Nie warto rejestrować firm poza granicami Polski

Rejestrując firmę poza granicami Polski należy być zatem świadomym konsekwencji, jakie może to za sobą nieść. Oszczędność na takim działaniu może być tylko i wyłącznie pozorna. Tak naprawdę może przekładać się to bowiem na więcej strat. Naliczenie przez ZUS zaległych składek potrafi całkowicie zabić sens prowadzenia firmy i wpędzić przedsiębiorcę w poważne zadłużenie. Dlatego też nie warto decydować się na tego typu optymalizację podatkową. Straty, jakie może ona przynieść mogą być bowiem naprawdę bardzo wysokie.

Podsumowanie

Jeżeli planujesz wystartować z własną firmą to najlepiej zarejestrować ją w miejscu, w którym faktycznie się mieszka i z którego świadczy się swoje usługi. W ten sposób można spokojnie prowadzić działalności i nie obawiać się kontroli urzędników.