Realizacje Fit-out

HVAC – Rozwiązania dla Twojego budynku

HVAC to inżynieria sanitarna, zajmująca się instalacjami w dziedzinach takich jak: wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja. Trzy dyscypliny, które wpisują się w skład HVAC to ogrzewanie (heating), wentylacja (ventilation), a także klimatyzacja (air conditioning). W Polsce za odpowiednik HVAC może być uznany COWiG (ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i gazownictwo), ale coraz częściej spotykane jest również angielskie określenie. Bardzo zbliżone do pojęcia inteligentnego budynku, czyli takiego, który możemy używać wygodnie, za pomocą dostępnych w dzisiejszych czasach urządzeń elektronicznych.

HVAC – kiedy budynek staje się miejscem

Użycie inżynierii sanitarnej konieczne jest przy powstawaniu każdego budynku. W dzisiejszych czasach pomocna w tym jest usługa commissioning, czyli nadzorowania budowy i procesu powstawania i wykańczania budynku m.in. pod kątem wszystkich dziedzin wpisanych w HVAC: klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji. Dobrze wykonany system odpowiada za około połowę energii zużywanej w budynkach. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynków, a także zapewnić właściwą izolację akustyczną i cieplną. Jest to niezwykle ważne zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i lokali komercyjnych. To o czym trzeba pamiętać, to fakt, że należy regularnie sprawdzać działanie systemu i konserwować go. Taka dbałość zapewni bezawaryjną pracę i pozwoli oszczędzić niemałą kwotę pieniędzy przeznaczaną na utrzymanie budynku.

Standardy wykańczania budynku

Realizacje zgodne ze standardami spełniającymi odczucia komfortu cieplnego za pomocą wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania są początkiem budowy. Inwestorzy mogą liczyć na dodatkowe usługi związane z branżą budowlaną: wspomniany commissioning, a także fit-out, która jest procesem przystosowania powierzchni dla potrzeb najemcy od etapu zidentyfikowania potrzeb przyszłego najemcy, projektowania danej przestrzeni i jej realizacji. Kolejnym krokiem jest facility management, czyli pójście o krok dalej i zapewnienie integralności całego środowiska, również w postaci ludzi i technologii.