Biuro w domu

Nowoczesne domowe biuro

Wraz ze wzrostem możliwości, jakie daje internet i sprzęt elektroniczny, coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. To zaś wymaga przygotowania odpowiedniej przestrzeni do pracy, która będzie odseparowana od części mieszkalnej.

Zalety i wady gabinetu w domu

Ogromnym atutem pracy w domu jest oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach do pracy, a także w przypadku prowadzenia własnej działalności – oszczędność na wynajmie lokalu lub miejsca w przestrzeniach coworkingowych. Można też dopasowywać czas pracy do aktualnych potrzeb i własnych predyspozycji. Praca w domu wymaga jednak dużej dyscypliny. W domu wiele rzeczy odciąga uwagę od pracy i przeszkadza w niej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie odrębnego biura, w którym nie będzie wielu rozpraszaczy. Warto też ustalić z rodziną, że nie mogą wchodzić do tego pomieszczenia w godzinach pracy. Często wiele osób nie traktuje takiej formy pracy poważnie, nieświadomie lub świadomie odciągając od obowiązków.

Ładny i funkcjonalny gabinet

Podstawą jest wygodne biuro i fotel, zapewnienie sobie maksymalnej wygody przy korzystaniu z komputera i urządzeń biurowych. Domowe biuro powinno być też miejscem sprzyjającym kreatywności, może w nim więc zawisnąć tablica magnetyczna suchościeralna, mapa, regał z książkami etc. Jeśli planujemy zapraszać do domowego biura klientów lub partnerów, to najlepiej by miało ono odrębne wejście. W takiej sytuacji trzeba też zadbać o kącik z wygodnymi fotelami i sofą oraz małym stolikiem kawowym. Domowe biuro powinno być też eleganckie – drewniane meble, parkiet hajnówka, obicia z naturalnej skóry, stylowe lampy i piękne kwiaty będą jak najbardziej na miejscu. Nawet jeśli nikt do nas nie zagląda, to warto na ścianach powiesić dyplomy i certyfikaty. To nam będzie zawsze przypominać o naszym profesjonalizmie. W domowym biurze możemy sobie pozwolić na więcej swobody niż w zwykłym biurze, nie warto jednak tego nadużywać. Dobrze jeśli gabinet odróżnia się wystrojem od reszty domu, ponieważ daje to poczucie odrębności i pomaga skoncentrować się na pracy.